خانه/فیلتر هواکش/اگر فیلتر هواکش را عوض نکنیم…

اگر فیلتر هواکش را عوض نکنیم…

فیلتر هواکش می تواند تاثیر بسیاری روی عملکرد خودرو داشته باشد. زمانی که فیلتر هواکش تمیز به درستی نصب شده باشد موجب صرفه جویی در مصرف سوخت، افزایش طول عمر باتری اتومبیل، کاهش آلاینده ها و افزایش شتاب خودرو می شود.

اگر فیلتر هواکش را عوض نکنیم...

7 دلیل برای تعویض فیلتر هواکش

یک موتور برای داشتن فرآیند احتراق صحیح باید تقریبا 10 هزار لیتر هوا را به ازای هر لیتر سوخت مخلوط کند. این مقدار هوا از طریق فیلترهای هوا وارد خودرو می شود و در صورتی که هوای کافی وجود نداشته باشد، مخلوط سوخت و هوا نمی تواند به درستی بسوزد و اکسیژن مورد نیاز به موتور نمی‌رسد.

معمولا خودروسازان توصیه می کنند فیلترها را به ازای هر 7 هزار کیلومتر یا هر 6 ماه یک بار تعویض کنید. با این حال اگر در منطقه ای با گرد و غبار یا آلودگی های زیاد زندگی می کنید، باید فیلتر هواکش را در بازه های زمانی کوتاه تری تعویض کنید.

در صورتی که فیلتر هوا در زمان مناسب تعویض نشود، مشکلاتی رخ می دهد که در این بخش به 7 مورد از رایج ترین مشکلات فیلتر هوا در صورت عدم تعویض اشاره می کنیم.

اگر فیلتر هواکش را عوض نکنیم...

1-صداهای عجیب در موتور

زمانی که خودرو در حال حرکت یا ساکن باشد، صدای موتور کاملا نرم به گوش می رسد. این در حالی است که هر گونه تغییر در صدای موتور می تواند نشانه ای از عدم دریافت جریان هوای کافی باشد. اگر صداهای عجیب از موتور می شنوید، زمان تعویض فیلتر هوا فرا رسیده است.

در این شرایط فیلتر هواکش کثیف یا مسدود شده و جریان هوا به خوبی وارد موتور نمی شود. در نتیجه مخلوط هوا و سوخت با نسبت متفاوتی مخلوط می شوند که مقدار سوخت در آن بیشتر است. سوخت بیشتر باعث ایجاد دوده سیاهی می شود که شمع های خودرو را می پوشاند و صداهای عجیب موتور نیز به دلیل همین دوده روی شمع ها اتفاق می افتد. علاوه بر این ممکن است در استارت زدن خودرو نیز مشکلاتی دیده شده و خودرو با یک بار استارت روشن نشود.

2-افت عملکرد موتور

آیا زمانی که پدال گاز اتومبیل را فشار می دهید به صورت طبیعی شتاب می گیرد یا پاسخ پدال کندتر از گذشته شده است؟! اگر مورد دوم برای شما اتفاق می افتد به احتمال زیاد به دلیل فیلتر هوای کثیفی است که مانع از جریان هوا در موتور و عملکرد بهینه آن شده است. فقط با تعویض فیلتر هواکش می توانید این مشکل را برطرف کنید.

3-مصرف سوخت بیشتر

عدم مصرف بهینه سوخت یکی دیگر از نشانه های واضح وجود فیلتر هوای کثیف است. در این شرایط فیلتر هوا جریان هوا را محدود کرده و اکسیژن موجود در مخلوط سوخت – هوا را کاهش می دهد. در نتیجه موتور خودرو این کمبود اکسیژن را با مصرف سوخت بیشتر جبران می کند. بدین ترتیب قدرت کافی برای حرکت در همان مسافت یا سرعتی که با فیلتر تمیز وجود دارد، تولید خواهد شد.

کیفیت فیلتر هواکش بهران فیلتر 80%
رضایت مشتری از ما 90%

4-دود سیاه در اگزوز

زمانی که هوای کافی وارد خودرو نشود، عملکرد موتور وابسته به مخلوطی از سوخت – هوا است که بیشتر آن را سوخت تشکیل می دهد. این مخلوط تا قبل از ورود به اگزوز اتومبیل به صورت کامل نمی سوزد؛ در نتیجه به عنوان پسماند مقداری دوده سیاه از آن خارج می شود. این پسماند ممکن است به صورت دوده سیاه مشاهده شده یا این که توسط گرمای موجود در اگزوز مشتعل شود. در صورت مشتعل شدن این پسماند شعله ای در انتهای اگزوز دیده می شود که با صدای ترکیدن همراه است.

5-بوی بنزین در اگزوز

اگر در زمان استارت زدن خودرو بوی بنزین را احساس می کنید، به دلیل نرسیدن هوای کافی به سیستم سوختی خودرو است. بنزین نسوخته و اضافی از طریق لوله اگزوز از اتومبیل خارج می شود و به همین دلیل بوی بنزین به مشام می رسد. تنها راه خلاصی از این بو تعویض فیلتر هواکش خودرو است.با خرید فیلتر هواکش بهران فیلتر از این مشکل خیالتون راحت هستش)

6-کثیف به نظر رسیدن فیلتر هواکش

یک فیلتر هواکش کاملا جدید به رنگ سفید یا سفید مایل به زرد دیده می شود و با جذب آلاینده ها و انباشته شدن گرد و غبار به مرور رنگ آن تیره و تیره تر خواهد شد. با بررسی فیلتر هوا در زیر نور روشن می توانید کثیفی آن را بررسی کنید تا زمان تعویض فیلتر را تخمین بزنید.

7-روشن شدن چراغ چک موتور

زمانی که اکسیژن به اندازه کافی تامین نشود، رسوبات کربن در موتور تجمع خواهند کرد که در نهایت باعث روشن شدن چراغ چک موتور می شود. اگر چراغ چک موتور روشن شد، پیش از بررسی موارد دیگر، فیلتر هوای خودرو را بررسی کنید تا ببینید نیاز به تعویض دارد یا نه. با این حال به طور کلی صرف نظر از این که ظاهر فیلتر هوا چگونه به نظر می رسد، باید آنها به صورت شش مته یا پس از طی کردن مسافت 7الی 8 هزار کیلومتر تعویض کنید.

خرید فیلتر هواکش بهران فیلتر

برای خرید انواع فیلتر مثل فیلتر هواکش ، فیلتر روغن ، فیلتر کابین و فیلتر سوخت ما در بهران فیلتر کنار شما هستیم.

برای دیدن اموزش های بیشتر وبلاگ تخصصی مراجعه کنید.

برچسب‌ها:

آخرین مقاله ها

فیلترهواکش مسابقه ای ساکورا

24ام فروردین, 1401|

فیلترهای مسابقه ای کمپانی ساکورا از فیبر سه لایه با فناوری چند لایه استفاده می کنند که از ورود گرد و غبار و ذرات به موتور جلوگیری می کند. این کاغذ با دو لایه مش سیمی با استحکام بالا پوشانده شده است.

فیلتر کابین چیست؟

17ام آذر, 1400|

فیلتر کابین از ورود گرد و غبار، خاک، گرده، باکتری ها و گازهای خروجی به سیستم تهویه خودرو جلوگیری می کند. همچنین از مسدود شدن جریان هوای تمیز با حشرات، برگ های ریز یا سایر زباله ها جلوگیری می کند و ...

فیلتر کابین ضد آلرژی مان

15ام آذر, 1400|

هوای داخل وسیله ی نقلیه ی شما میتواند حاوی ذرات تا حدود پنج برابر آسیب زننده تر از گرد و خاک و گازهای هوای بیرون باشد که به این معناست که هربار که سفر میکنید، در معرض هوای ناسالم هستید.

فیلتر کابین مان فیلتر

14ام آذر, 1400|

برای رانندگانی که دائماً در ترافیک روزانه و ازدحام خودرو گیر میکنند، یا خانواده هایی که به قصد سفر در جاده هستند، یک فیلتر هوای کابین در ماشین تجربه ی رانندگی آنها را بهبود خواهد بخشید. برای کسانی که از آلرژی رنج میبرند یا کسانی که دچار تنگی نفس میشوند، یک فیلتر هواکش کابین با کیفیت ، موادِ حساسیت زای موجود در هوای خودرو را که بصورت ذرات ریز هستند را میگیرد و وخامت و ناراحتی سیستم تنفسی و آسم را کاهش میدهد.

دسته‌بندی: فیلتر هواکشبرچسب‌ها:

آخرین مقاله ها

فیلترهواکش مسابقه ای ساکورا

24ام فروردین, 1401|

فیلترهای مسابقه ای کمپانی ساکورا از فیبر سه لایه با فناوری چند لایه استفاده می کنند که از ورود گرد و غبار و ذرات به موتور جلوگیری می کند. این کاغذ با دو لایه مش سیمی با استحکام بالا پوشانده شده است.

فیلتر کابین چیست؟

17ام آذر, 1400|

فیلتر کابین از ورود گرد و غبار، خاک، گرده، باکتری ها و گازهای خروجی به سیستم تهویه خودرو جلوگیری می کند. همچنین از مسدود شدن جریان هوای تمیز با حشرات، برگ های ریز یا سایر زباله ها جلوگیری می کند و ...

دسته‌بندی: فیلتر هواکشبرچسب‌ها:

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

نظر شما برای ما با ارزشه